Aktuálnosť zobrazovaných webových stránok

Rýchlo, stručne a jasne, ak sa nezobrazuje to, čo by sa malo:

1. Otvor (spusti) webový prehliadač, ktorý používaš (Google-Chrome, Mozilla-Firefox, Opera, Edge)
2. Stlač klávesovú skratku  (ľavé) Ctrl + Shift + Delete  - zobrazí sa okno mazania histórie a pamäte prehliadača
3. Potom, podľa toho, ktorý/aký prehliadač používaš, postupuj nasledovne:

Google-Chrome:Mozilla-Firefox:Opera:Edge:


V prípade iných (ostatných) webových prehliadačov je to podobné (obdobné). Nakoniec (nemusí byť vždy nutné, ale pre istotu) treba obsah webstránky obnoviť klávesom  F5  alebo klávesovou skratkou  (ľavé) Ctrl + R  prípadne  (ľavé) Ctrl + Shift + R.

Podrobnejšie k téme

Ak by ale toto nepomohlo, bude potrebné vášmu prehliadaču vymazať pamäť. Keď má prehliadač pamäť prázdnu, je nútený načítať aktuálny obsah navštívenej stránky.
Je to jednoduché - postačí si zapamätať jedinú klávesovú skratku, ktorá je pre takmer všetky prehliadače rovnaká:

(ľavé) Ctrl + Shift + Delete

Po stlačení týchto troch kláves súčasne sa v takmer všetkých prehliadačoch zobrazí dialógové okno mazania pamäte prehliadača.
Po vymazaní pamäte prehliadača bude ale potrebné stránku opäť obnoviť F5. V prípade prehliadača Google-Chrome je to ešte o niečo jednoduchšie: Do textu stránky, obsah ktorej chcete načítať, kliknete pravým tlačidlom myši a v ponuke potom kliknete na Znova načítať prvok Frame:
Ak by niekto z vás používal iný prehliadač a mal by tak isto problémy so zobrazovaním aktuálnych obsahov stránok (mal by teda potrebu vymazať pamäť svojmu prehliadaču a nevie ako), nech sa mi ozve, napíše aký prehliadač používa a ja mu napíšem, ako na to.

Peter Rybín, email: LEK@szm.sk

Pretože stránky LEKu sú riešené na spôsob „archívneho katalógu“ (tzv. „stromové“ vetvenie až v 3 úrovniach [vľavo Menuo 1, 2 a 3]), obsluhuje ich JavaScript, ktorý je v tomto prípade trochu nešťastné riešenie, pretože stránky sa v prehliadači používateľa (na tvojom PC) nedokážu obnovovať automaticky sami, takže keď na ne pribudne nejaká nová udalosť, môže sa stať, že sa (ti) nezobrazí (tak, ako sa možno na to sťažuješ práve teraz). V takom prípade si musíš stránky obnoviť sám/sama. Nie je to nič ťažké, len to ľudia nepoznajú. Keď je okno webového prehliadača aktívne (keď klikáš na niečo, čo sa má zobraziť a nezobrazuje sa), stlačíš klávesu  F5  (prípadne: súčasne/naraz  Ľavé Ctrl + F5 , alebo:  Ľavé Ctrl + R  prípadne  Ľavé Ctrl + Shift + R ). Ak by to nepomohlo, treba vymazať Históriu webového prehliadača: súčasne/naraz  (ľavé) Ctrl + Shift + Delete  - popísané hore na začiatku tejto stránky. Ak by nič nepomáhalo (čo pochybujem, ale stať sa môže), píšte na LEK@szm.sk.

Ide o to, že prehliadač nezobrazuje aktuálnu skutočnosť ale to, čo má v pamäti. Každý prehliadač si totiž do svojej pamäte ukladá obsahy navštívených stránok, ktoré potom, pri opakovanej návšteve danej stránky, použije na (rýchlejšie) načítanie obsahu a zobrazenie stránky. Toto urýchlenie má však svoju daň: prehliadač nezobrazí aktuálny obsah webovej stránky, ale to, čo má vo svojej pamäti. Užívateľ teda nevidí skutočné aktuality, ale stránku (jej obsah) zo dňa, kedy ju navštívil naposledy (resp. kedy si prehliadiač z danej adresy naposledy uložil obsah stránky do svojej pamäte).

A tak sa stáva, že keď dostanete email, že na stránkach LEK-u je niečo nové, niektorí z vás tam nič nove nenájdu. Je to presne preto, lebo váš prehliadač vám nezobrazí novinky, ale starý obsah zo svojej pamäte, ktorý tam bol pred časom.

V takom prípade treba prinajmenšom obnoviť načítanie aktuálneho obsahu stránky, čo zrealizujete veľmi jednoducho: tlačidlom F5 (prípadne Ctrl+F5 alebo Ctrl+R prípadne Ctrl+Shift+R)